Endüstriyel Tasarım Tescili

tasarimtescil

ENDÜSTRİYEL TASARIM NEDİR?

Bir ürünün üç boyutlu şekli ya da bu şeklin bir parçası ile ürün üzerindeki iki boyutlu süslemeler “endüstriyel tasarım” kavramı içinde değerlendirilmektedir.

Endüstriyel tasarım, bir ürünün dış görünüşünü ifade eder. Ürünün biçimi olabileceği gibi; çizgilerden, süslerden, renklerden ve çeşitli unsurlardan oluşan görünümler de olabilir.  Bu görünümler ürünün teknik özelliklerini kesinlikle içermez.

endustri2

ENDÜSTRİYEL TASARIMIN KORUMA KRİTERLERİ NELERDİR?

Tasarımların tescil edilerek korunması için “YENİ ve AYIRT EDİCİ niteliğe sahip” olması gerekir.

  • 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu & 554 sayılı Endüstriyel Tasarımların Korunması Hakkındaki KHK’daki “ayırt etmeyi sağlayan işaret”
  • 6762 sayılı Türk Ticaret Kanununun Haksız Rekabet Hükümlerindeki “başkasının eşyası ya da iş ürünü ile benzerlik yaratmayan ürün” ifadeleri gerekli kriterleri göstermektedir.

“Yenilik” kriteri başvuru tarihinden önce dünyanın herhangi bir yerinde kamuya sunulmamış, olunmasıdır.  Başvuru tarihinden önceki 12 aylık süre “yenilik kriteri”olarak belirlenmiştir, yenilik kriterini etkilemez.

Uluslararası Locarno Sınıflandırmasına göre, aynı sınıf ve alt sınıfta yer alması halinde, birden çok tasarım tek bir başvuruda toplanabilir (Örneğin, ikili- üçlü koltuk takımları, giyim eşyaları, kumaş desenleri gibi.). Sınıflandırma toplam 32 ana sınıf ve bunların kendi içinde ayrıldığı alt sınıflardan oluşmaktadır.

 

ENDÜSTRİYEL TASARIM TESCİLİ NEDEN GEREKLİDİR?

Görsellik ve estetik tüketici için artık ayrılmaz bir parça haline gelmiştir. Özgün tasarımlar, sanayinin gelişmesine yardımcı olurken, ortaya çıkan rekabet ortamında tüketici bilinçlenerek, daha seçici olmaya yönelmiştir.

Tüketicilerin ürün tercihlerinde, tasarımları da çok etkin bir rol almaktadır. Prestij ve markalaşma yolundaki çabaların önemli bir bölümünü ise, özgünlük ve kaliteyi beraberinde taşıyan ürünlerin dış görünüşleri oluşturmaktadır.

Tüketicinin bu talebi, üreticiyi yeni ve özgün tasarımlar oluşturmaya ve üretmeye arz etmektedir.

Yeni ve özgün tasarımların ortaya çıkarılması ise, ar-ge, ür-ge çalışmalarıyla birlikte bunları sağlayacak mali kaynağıda ihtiyaç kılmaktadır. Ortaya çıkan hak sahibine münhasır tasarımlar ise, içerisinde yer aldığı pazarda kendini koruyabilmesi ve rakiplerine karşı bir adım önde gidebilmesi için yasal koruma sürecini başlatması, endüstriyel tasarım tescil başvurusu yapması önemli hale gelmiştir. Bu sayede, tescilli tasarımlar pazarda güvenle yer alacak, tüketiciye haklı olan emeklerini en doğru şekilde belgeleyecektir.

Arama
RSS
Beni yukari isinla